Vicor Corporation VIT270H3U600B002
Part No.:
VIT270H3U600B002
Manufacturer:
Vicor Corporation
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
VIT270H3U600B002.pdf
Description:
DCDC CNVRT 12V 5V 3.3V -12V 600W
Shipping
VIT270H3U600B002 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vicor Corporation
Series:
VITA® 62 (600W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Enclosed
Voltage - Input (Min):
220V
Voltage - Input (Max):
320V
Number of Outputs:
6
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
5V
Voltage - Output 3:
3.3V
Voltage - Output 4:
-12V
Current - Output (Max):
40A, 30A, 20A, 1A
Power (Watts):
600W
Voltage - Isolation:
1 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
89%
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
6.63" L x 3.94" W x 0.95" H (168.5mm x 100.0mm x 24.2mm)