Vicor Corporation VI-Q730-CUX
Part No.:
VI-Q730-CUX
Manufacturer:
Vicor Corporation
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
VI-Q730-CUX.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 24V 5V 275W
Shipping
VI-Q730-CUX Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vicor Corporation
Series:
MegaMod™ (150 ~ 600W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Enclosed
Voltage - Input (Min):
100V
Voltage - Input (Max):
375V
Number of Outputs:
2
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
5V
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
8.33A, 15A
Power (Watts):
275W
Voltage - Isolation:
3 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
90%
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
7.30" L x 4.90" W x 0.62" H (185.4mm x 124.5mm x 15.7mm)