Vicor Corporation VI-PC10Y-MVY-H1
Part No.:
VI-PC10Y-MVY-H1
Manufacturer:
Vicor Corporation
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
VI-PC10Y-MVY-H1.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 5V 3.3V 150W
Shipping
VI-PC10Y-MVY-H1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vicor Corporation
Series:
ComPAC™ (100 ~ 400W)
Packaging:
Product Status:
Obsolete
Type:
Enclosed
Voltage - Input (Min):
21V
Voltage - Input (Max):
32V
Number of Outputs:
2
Voltage - Output 1:
5V
Voltage - Output 2:
3.3V
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
10A, 10A
Power (Watts):
150W
Voltage - Isolation:
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
90%
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
8.76" L x 4.96" W x 1.12" H (222.5mm x 126.0mm x 28.4mm)