CUI Inc. VHK75W-Q48-S24
Part No.:
VHK75W-Q48-S24
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
VHK75W-Q48-S24.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 24V 75W
Shipping
VHK75W-Q48-S24 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
VHK75W (75W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Voltage - Input (Min):
18V
Voltage - Input (Max):
75V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
3.12A
Power (Watts):
75W
Voltage - Isolation:
Applications:
Efficiency:
84%
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
4.25" L x 4.00" W x 1.50" H (108.0mm x 101.6mm x 38.1mm)