CUI Inc. VHK200W-Q48-S28
Part No.:
VHK200W-Q48-S28
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
VHK200W-Q48-S28.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 28V 200W
Shipping
VHK200W-Q48-S28 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
VHK200W (200W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Voltage - Input (Min):
18V
Voltage - Input (Max):
75V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
28V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
7.14A
Power (Watts):
200W
Voltage - Isolation:
Applications:
Efficiency:
87%
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
4.23" L x 4.01" W x 1.50" H (107.4mm x 101.9mm x 38.1mm)