IXYS VHF28-12IO5
Part No.:
VHF28-12IO5
Manufacturer:
IXYS
Category:
SCRs - Modules
Package:
FO-F-A
Datasheet:
VHF28-12IO5.pdf
Description:
RECT BRIDGE 1PH 1200V FO-F-A
Shipping
VHF28-12IO5 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
FO-F-A
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Structure:
Bridge, Single Phase - SCRs/Diodes (Layout 1)
Number of SCRs, Diodes:
2 SCRs, 2 Diodes
Voltage - Off State:
1.2 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
28 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
65 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
300A, 330A
Current - Hold (Ih) (Max):
100 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)