CUI Inc. VGS-75C-15
Part No.:
VGS-75C-15
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
VGS-75C-15.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 15V 75W
Shipping
VGS-75C-15 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
VGS-75C
Packaging:
Box
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 373 VDC
Voltage - Output 1:
15V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
5 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
75W
Applications:
Household Appliances, ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
3.90" L x 3.82" W x 1.18" H (99.0mm x 97.0mm x 30.0mm)