CUI Inc. VGS-35C-12
Part No.:
VGS-35C-12
Datasheet:
VGS-35C-12.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 36W
Shipping
VGS-35C-12 Specifications
Series:
VGS-35C
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 373 VDC
Voltage - Output 1:
12V
Current - Output 1:
3 A
Power (Watts):
36W
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, Universal Input
Size / Dimension:
3.90" L x 3.23" W x 1.18" H (99.0mm x 82.0mm x 30.0mm)