CUI Inc. VGS-350D-5
Part No.:
VGS-350D-5
Datasheet:
VGS-350D-5.pdf
Description:
AC-DC, 350 W, 5 VDC, SINGLE OUTP
Shipping
VGS-350D-5 Specifications
Series:
VGS-350D (350W)
Voltage - Input:
85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC
Voltage - Output 1:
5V
Current - Output 1:
60 A
Power (Watts):
300W
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, PFC
Size / Dimension:
8.66" L x 2.44" W x 1.08" H (220.0mm x 62.0mm x 27.5mm)