CUI Inc. VGS-350D-12
Part No.:
VGS-350D-12
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
VGS-350D-12.pdf
Description:
AC-DC, 350 W, 12 VDC, SINGLE OUT
Shipping
VGS-350D-12 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
VGS-350D (350W)
Packaging:
Box
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
29.2 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
350W
Applications:
Household Appliances, ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, PFC
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
8.66" L x 2.44" W x 1.08" H (220.0mm x 62.0mm x 27.5mm)