CUI Inc. VGS-200E-24
Part No.:
VGS-200E-24
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
VGS-200E-24.pdf
Description:
AC-DC, 200 W, 24 VDC, SINGLE OUT
Shipping
VGS-200E-24 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
VGS-200E (200W)
Packaging:
Box
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
8.4 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
202W
Applications:
Household Appliances, ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, PFC
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
7.64" L x 2.17" W x 1.02" H (194.0mm x 55.0mm x 26.0mm)