CUI Inc. VGS-150B-48
Part No.:
VGS-150B-48
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
VGS-150B-48.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 154W
Shipping
VGS-150B-48 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
VGS-150B (150W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
88 ~ 132 VAC, 176 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
48V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
3.2 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
154W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
6.26" L x 3.82" W x 1.18" H (159.0mm x 97.0mm x 30.0mm)