CUI Inc. VF-S320-48A-CFS
Part No.:
VF-S320-48A-CFS
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
VF-S320-48A-CFS.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 320W
Shipping
VF-S320-48A-CFS Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
VF-S320 (320W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
48V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
6.67 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
320W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
7.00" L x 4.00" W x 1.60" H (177.8mm x 101.6mm x 40.6mm)