CUI Inc. VF-S250-48A
Part No.:
VF-S250-48A
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
VF-S250-48A.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 250W
Shipping
VF-S250-48A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
VF-S250 (250W)
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
48V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
5.21 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
250W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
5.00" L x 3.20" W x 1.50" H (127.0mm x 81.3mm x 38.1mm)