3M VFP-3/32-48"-BLACK-25 PCS
Part No.:
VFP-3/32-48"-BLACK-25 PCS
Manufacturer:
3M
Category:
Heat Shrink Tubing
Package:
Datasheet:
VFP-3/32-48"-BLACK-25 PCS.pdf
Description:
HEATSHRINK 3/32 BK 48"
Shipping
VFP-3/32-48"-BLACK-25 PCS Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
3M
Series:
VFP-876
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Type:
Tubing, Flexible
Shrinkage Ratio:
2 to 1
Length:
4.00' (1.22m)
Inner Diameter - Supplied:
0.093" (2.36mm)
Inner Diameter - Recovered:
0.046" (1.17mm)
Recovered Wall Thickness:
0.020" (0.51mm)
Material:
Polyolefin (PO)
Features:
Corrosion Resistant, Flame Retardant, Self Extinguishing
Color:
Black
Operating Temperature:
-55°C ~ 135°C
Grade:
Qualification:
Shrink Temperature:
100°C
Storage/Refrigeration Temperature:
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)