CUI Inc. VFK600-D24-S24
Part No.:
VFK600-D24-S24
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
VFK600-D24-S24.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 24V 600W
Shipping
VFK600-D24-S24 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
VFK600 (700W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Voltage - Input (Min):
18V
Voltage - Input (Max):
36V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
25A
Power (Watts):
600W
Voltage - Isolation:
Applications:
Efficiency:
91%
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
7.84" L x 4.99" W x 1.54" H (199.1mm x 126.8mm x 39.1mm)