NEW TRY VFA1-111-20M16
Part No.:
VFA1-111-20M16
Manufacturer:
NEW TRY
Category:
Machine Vision - Lenses
Package:
Datasheet:
VFA1-111-20M16.pdf
Description:
LENS W/A F2.8-F22 0.0032-0.148X
Shipping
VFA1-111-20M16 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
NEW TRY
Series:
Packaging:
Case
Product Status:
Active
Type:
Wide Angle
Focal Length:
16.0mm
Magnification:
0.0032x ~ 0.148x
Focal Ratio:
F2.8 ~ F22
Compatible Sensor Size (Max):
1.1"
Field of View:
3361.0 x 4473.2mm ~ 72.4 x 96.5mm
Working Distance:
5000mm ~ 100mm
Depth Of Field:
22.4mm
Resolution:
TV Distortion:
0.3% ~ 0.5%
Filter Size:
M35.5 x P0.5
Diameter:
38.0mm Dia
Length:
78.0mm
Mounting Type:
C-Mount
Operating Temperature:
-10°C ~ 50°C