NEW TRY VFA1-110-5M16
Part No.:
VFA1-110-5M16
Manufacturer:
NEW TRY
Category:
Machine Vision - Lenses
Package:
Datasheet:
VFA1-110-5M16.pdf
Description:
LENS WIDE ANG F1.4-F16 C-MOUNT
Shipping
VFA1-110-5M16 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
NEW TRY
Series:
Packaging:
Case
Product Status:
Active
Type:
Wide Angle
Focal Length:
16.0mm
Magnification:
Focal Ratio:
F1.4 ~ F16
Compatible Sensor Size (Max):
1"
Field of View:
604.6 x 806.9mm ~ 66.0 x 88.2mm
Working Distance:
1000mm ~ 100mm
Depth Of Field:
22.8mm
Resolution:
TV Distortion:
0.1% ~ 0.2%
Filter Size:
M46 x 0.75
Diameter:
50.0mm Dia
Length:
58.2mm
Mounting Type:
C-Mount
Operating Temperature:
-10°C ~ 50°C