XP Power VEU10US050-US
Part No.:
VEU10US050-US
Manufacturer:
XP Power
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
VEU10US050-US.pdf
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W
Shipping
VEU10US050-US Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
XP Power
Series:
VEU10 (10W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Region Utilized:
North America
Form:
Wall Mount (Class II)
Input Type:
Fixed Blade, Multi-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
5V
Current - Output (Max):
2.1A
Power (Watts):
10 W
No Load Power Consumption:
75mW (Max)
Polarization:
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:
0°C ~ 60°C
Output Connector:
USB A Receptacle
Cord Length:
Input Connector:
NEMA 1-15P
Features:
Size / Dimension:
1.45" L x 0.86" W x 2.00" H (36.8mm x 21.8mm x 50.8mm)