XP Power VET30US120C2-JA
Part No.:
VET30US120C2-JA
Manufacturer:
XP Power
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
VET30US120C2-JA.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 30W
Shipping
VET30US120C2-JA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
XP Power
Series:
VET30 (30W)
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Region Utilized:
International
Form:
Desktop (Class II)
Input Type:
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
12V
Current - Output (Max):
2.5A
Power (Watts):
30 W
No Load Power Consumption:
75mW (Max)
Polarization:
Positive Center
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:
0°C ~ 60°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Cord Length:
59" (1.50m)
Input Connector:
IEC 320-C8
Features:
Size / Dimension:
4.53" L x 1.89" W x 1.28" H (115.0mm x 48.0mm x 32.5mm)