XP Power VER36US240-JA
Part No.:
VER36US240-JA
Manufacturer:
XP Power
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
VER36US240-JA.pdf
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 36W
Shipping
VER36US240-JA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
XP Power
Series:
VER36 (36W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Region Utilized:
International
Form:
Wall Mount (Class II)
Input Type:
Multi-Blade (Included)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
24V
Current - Output (Max):
1.5A
Power (Watts):
36 W
No Load Power Consumption:
75mW (Max)
Polarization:
Positive Center
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:
0°C ~ 60°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Cord Length:
59" (1.50m)
Input Connector:
Multi-Blade
Features:
Size / Dimension:
3.72" L x 1.85" W x 1.71" H (94.5mm x 47.0mm x 43.5mm)