Vishay Semiconductor Opto Division VEMT2500X01
Part No.:
VEMT2500X01
Manufacturer:
Vishay Semiconductor Opto Division
Category:
Phototransistors
Package:
2-SMD, Z-Bend
Datasheet:
VEMT2500X01.pdf
Description:
PHOTOTRANSISTOR 470 TO 1090 NM
Shipping
VEMT2500X01 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
2-SMD, Z-Bend
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
20 V
Current - Collector (Ic) (Max):
50 mA
Current - Dark (Id) (Max):
1 nA
Wavelength:
850nm
Viewing Angle:
30°
Power - Max:
100 mW
Mounting Type:
Surface Mount
Orientation:
Top View
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C