Vox Power Ltd. VCCS300S-48
Part No.:
VCCS300S-48
Datasheet:
VCCS300S-48.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 300W
Shipping
VCCS300S-48 Specifications
Series:
VCCS300S (300W)
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
48V
Current - Output 1:
6.25 A
Power (Watts):
300W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension:
3.99" L x 2.13" W x 1.58" H (101.3mm x 54.0mm x 40.2mm)