Vox Power Ltd. VCCS300M-24
Part No.:
VCCS300M-24
Datasheet:
VCCS300M-24.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 300W
Shipping
VCCS300M-24 Specifications
Series:
VCCS300M (300W)
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
24V
Current - Output 1:
12.5 A
Power (Watts):
300W
Applications:
Medical
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension:
3.99" L x 2.13" W x 1.58" H (101.3mm x 54.0mm x 40.2mm)