Vox Power Ltd. VCCS300M-12
Part No.:
VCCS300M-12
Manufacturer:
Vox Power Ltd.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
VCCS300M-12.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 300W
Shipping
VCCS300M-12 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vox Power Ltd.
Series:
VCCS300M (300W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
25 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
300W
Applications:
Medical
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
PFC, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
3.99" L x 2.13" W x 1.58" H (101.3mm x 54.0mm x 40.2mm)