IXYS VCC2X105-14IO7
Part No.:
VCC2X105-14IO7
Manufacturer:
IXYS
Category:
SCRs - Modules
Package:
ECO-PAC2
Datasheet:
VCC2X105-14IO7.pdf
Description:
MOD THYRISTOR DUAL 1400V ECOPAC2
Shipping
VCC2X105-14IO7 Specifications
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
ECO-PAC2
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Structure:
Independent - All SCRs
Number of SCRs, Diodes:
2 SCRs
Voltage - Off State:
1.4 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
105 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
180 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
2250A, 2400A
Current - Hold (Ih) (Max):
200 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)