IXYS VBO130-14NO7
Part No.:
VBO130-14NO7
Manufacturer:
IXYS
Category:
Bridge Rectifiers
Package:
PWS-E
Datasheet:
VBO130-14NO7.pdf
Description:
BRIDGE RECT 1P 1.4KV 122A PWS-E
Shipping
VBO130-14NO7 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
PWS-E
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Diode Type:
Single Phase
Technology:
Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):
1.4 kV
Current - Average Rectified (Io):
122 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.65 V @ 300 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:
300 µA @ 1400 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)