Littelfuse Inc. V48MLA1210NH
Part No.:
V48MLA1210NH
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Varistors, MOVs
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
V48MLA1210NH.pdf
Description:
VARISTOR 60.5V 250A 1210
Shipping
V48MLA1210NH Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package / Case:
1210 (3225 Metric)
Series:
MLA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Maximum AC Volts:
40 V
Maximum DC Volts:
48 V
Varistor Voltage (Min):
54.5 V
Varistor Voltage (Typ):
60.5 V
Varistor Voltage (Max):
66.5 V
Current - Surge:
250 A
Energy:
1.2J
Number of Circuits:
1
Capacitance @ Frequency:
400 pF @ 1 MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)