Honeywell Sensing and Productivity Solutions V19S05-HZ015A03
Part No.:
V19S05-HZ015A03
Manufacturer:
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Category:
Limit Switches
Package:
Datasheet:
V19S05-HZ015A03.pdf
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 5A 125V
Shipping
V19S05-HZ015A03 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
V19
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Circuit:
SPDT
Switch Function:
On-Mom
Current Rating (Amps):
5A (AC), 400mA (DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
125 V
Actuator Type:
Lever, Straight
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection:
IP40
Features:
Operating Force:
5.000gf
Release Force:
2.000gf
Operating Position:
0.598" (15.2mm)
Pretravel:
0.354" (9.0mm)
Differential Travel:
0.150" (3.8mm)
Overtravel:
0.079" (2.0mm)
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C