Omron Electronics Inc-EMC Div V-16G2-1C25-L(R)
Part No.:
V-16G2-1C25-L(R)
Manufacturer:
Omron Electronics Inc-EMC Div
Category:
Limit Switches
Package:
Datasheet:
V-16G2-1C25-L(R).pdf
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 16A 250V
Shipping
V-16G2-1C25-L(R) Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Omron Electronics Inc-EMC Div
Series:
V
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Circuit:
SPDT
Switch Function:
On-Mom
Current Rating (Amps):
16A (AC), 100mA (DC)
Voltage Rating - AC:
250 V
Voltage Rating - DC:
125 V
Actuator Type:
Lever, Straight
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection:
IP40
Features:
Operating Force:
125gf
Release Force:
14gf
Operating Position:
0.600" (15.2mm)
Pretravel:
0.157" (4.0mm)
Differential Travel:
0.060" (1.5mm)
Overtravel:
0.062" (1.6mm)
Operating Temperature:
-25°C ~ 80°C