Vishay General Semiconductor - Diodes Division V15W60C-M3/I
Part No.:
V15W60C-M3/I
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
V15W60C-M3/I.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOTT 60V 7.5A DPAK
Shipping
V15W60C-M3/I Specifications
Manufacturer:
Series:
TMBS®
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
7.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
650 mV @ 7.5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
3.5 mA @ 60 V
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C