Honeywell Sensing and Productivity Solutions V15T16-CP200
Part No.:
V15T16-CP200
Manufacturer:
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Category:
Limit Switches
Package:
Datasheet:
V15T16-CP200.pdf
Description:
SWITCH SNAP ACT SPST-NO 16A 250V
Shipping
V15T16-CP200 Specifications
Manufacturer:
Series:
V15
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Circuit:
SPST-NO
Switch Function:
Off-Mom
Current Rating (Amps):
16A (AC)
Voltage Rating - AC:
250 V
Voltage Rating - DC:
Actuator Type:
Round (Pin Plunger)
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection:
Features:
Operating Force:
200gf
Release Force:
50gf
Operating Position:
0.579" (14.7mm)
Pretravel:
0.063" (1.6mm)
Differential Travel:
0.016" (0.4mm)
Overtravel:
0.030" (0.76mm)
Operating Temperature:
-25°C ~ 125°C