Omron Electronics Inc-EMC Div V-10G5-1C24-K
Part No.:
V-10G5-1C24-K
Datasheet:
V-10G5-1C24-K.pdf
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 250V
Shipping
V-10G5-1C24-K Specifications
Current Rating (Amps):
10A (AC), 100mA (DC)
Voltage Rating - AC:
250 V
Voltage Rating - DC:
125 V
Actuator Type:
Lever, Roller
Termination Style:
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Operating Force:
120gf
Release Force:
15gf
Operating Position:
0.815" (20.7mm)
Pretravel:
0.063" (1.6mm)
Differential Travel:
0.025" (0.6mm)
Overtravel:
0.030" (0.76mm)
Operating Temperature:
-25°C ~ 80°C