Omron Electronics Inc-EMC Div V-10G3-1C24-K
Part No.:
V-10G3-1C24-K
Datasheet:
V-10G3-1C24-K.pdf
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 250V
Shipping
V-10G3-1C24-K Specifications
Current Rating (Amps):
10A (AC), 100mA (DC)
Voltage Rating - AC:
250 V
Voltage Rating - DC:
125 V
Actuator Type:
Lever, Straight
Termination Style:
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Operating Force:
35gf
Release Force:
Operating Position:
0.600" (15.2mm)
Pretravel:
0.354" (9.0mm)
Differential Travel:
0.110" (2.8mm)
Overtravel:
0.125" (3.2mm)
Operating Temperature:
-25°C ~ 80°C