Riedon products by Bourns UWP60-1RJ8
Part No.:
UWP60-1RJ8
Manufacturer:
Riedon products by Bourns
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Radial, Rectangular Case
Datasheet:
UWP60-1RJ8.pdf
Description:
CHAS MNT 1 OHM 60W BRKT
Shipping
UWP60-1RJ8 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Riedon products by Bourns
Series:
UWP
Package/Case:
Radial, Rectangular Case
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
1 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
60W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±260ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 275°C
Features:
Flame Proof, Safety
Coating, Housing Type:
Ceramic
Mounting Feature:
Brackets
Size / Dimension:
3.543" L x 0.709" W (90.00mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max):
0.787" (20.00mm)
Lead Style:
Quick Connects, 0.250" (6.35mm)