Riedon products by Bourns UWP30-100RJ8
Part No.:
UWP30-100RJ8
Manufacturer:
Riedon products by Bourns
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Radial, Rectangular Case
Datasheet:
UWP30-100RJ8.pdf
Description:
CHAS MNT 100 OHM 30W BRKT
Shipping
UWP30-100RJ8 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Riedon products by Bourns
Series:
UWP
Package/Case:
Radial, Rectangular Case
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
100 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
30W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±260ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 275°C
Features:
Flame Proof, Safety
Coating, Housing Type:
Ceramic
Mounting Feature:
Brackets
Size / Dimension:
2.913" L x 0.748" W (74.00mm x 19.00mm)
Height - Seated (Max):
0.787" (20.00mm)
Lead Style:
Quick Connects, 0.250" (6.35mm)