Nichicon UVY2A101MHD4
Part No.:
UVY2A101MHD4
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
UVY2A101MHD4.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
Shipping
UVY2A101MHD4 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UVY
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
240 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
360 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.689" (17.50mm)