Nichicon UVR2A470MPD1CV
Part No.:
UVR2A470MPD1CV
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
UVR2A470MPD1CV.pdf
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL TH
Shipping
UVR2A470MPD1CV Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UVR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
230 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
460 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.551" (14.00mm)