Nichicon UVR2A330MPD1TA
Part No.:
UVR2A330MPD1TA
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
UVR2A330MPD1TA.pdf
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL TH
Shipping
UVR2A330MPD1TA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UVR
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
180 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
360 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)