Nichicon UVP1C331MPD
Part No.:
UVP1C331MPD
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
UVP1C331MPD.pdf
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL TH
Shipping
UVP1C331MPD Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UVP
Packaging:
Bulk
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Bi-Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
375 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
562.5 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.689" (17.50mm)