MEAN WELL USA Inc. USP-350-48
Part No.:
USP-350-48
Datasheet:
USP-350-48.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 300W
Shipping
USP-350-48 Specifications
Series:
USP-350 (350W)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
48V
Current - Output 1:
6.25 A
Power (Watts):
300W (350W Forced Air)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-10°C ~ 65°C (With Derating)
Size / Dimension:
9.26" L x 4.00" W x 1.50" H (235.2mm x 101.5mm x 38.0mm)