MEAN WELL USA Inc. USP-350-12
Part No.:
USP-350-12
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
USP-350-12.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 300W
Shipping
USP-350-12 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
USP-350 (350W)
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
25 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
300W (350W Forced Air)
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-10°C ~ 65°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
9.26" L x 4.00" W x 1.50" H (235.2mm x 101.5mm x 38.0mm)