MEAN WELL USA Inc. USP-150-36
Part No.:
USP-150-36
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
USP-150-36.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 36V 151W
Shipping
USP-150-36 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
USP-150 (150W)
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 295 VAC, 127 ~ 417 VDC
Voltage - Output 1:
36V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
4.2 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
151W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-30°C ~ 65°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
8.46" L x 2.65" W x 1.30" H (215.0mm x 67.4mm x 33.0mm)