US Electronics Inc. USE-18650-2000PCBUSB
Part No.:
USE-18650-2000PCBUSB
Manufacturer:
US Electronics Inc.
Category:
Batteries Rechargeable (Secondary)
Package:
Datasheet:
USE-18650-2000PCBUSB.pdf
Description:
BATTERY LITH-ION 3.7V 2AH 18650
Shipping
USE-18650-2000PCBUSB Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
US Electronics Inc.
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Battery Chemistry:
Lithium-Ion
Battery Cell Size:
18650
Voltage - Rated:
3.7 V
Capacity:
2Ah
Size / Dimension:
0.73" Dia x 2.76" H (18.6mm x 70.0mm)