Tycon Systems Inc. UPS-STL48-50
Part No.:
UPS-STL48-50
Manufacturer:
Tycon Systems Inc.
Category:
Uninterruptible Power Supply (UPS) Systems
Package:
Datasheet:
UPS-STL48-50.pdf
Description:
UPSPRO 200W 2400VA, 24/48VDC OUT
Shipping
UPS-STL48-50 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Tycon Systems Inc.
Series:
UPSPro® ST
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Type:
Standby (No Regulation)
Voltage - Input:
115VAC, 230VAC
Applications:
General Purpose, Industrial Control
Form:
Chassis Mount
Power - Rated:
200W
AC Outlets:
Backup Time - Max Load:
360 minutes
Media Lines Protected:
Voltage - Output:
24V, 48V
Input Connector:
Output Connector:
Cord Length:
Approval Agency:
Size / Dimension:
24.114" L x 24.114" W (612.50mm x 612.50mm)
Height:
17.543" (445.60mm)