Tycon Systems Inc. UPS-ST12-50-600
Part No.:
UPS-ST12-50-600
Manufacturer:
Tycon Systems Inc.
Category:
Uninterruptible Power Supply (UPS) Systems
Package:
Datasheet:
UPS-ST12-50-600.pdf
Description:
UPSPRO 600W 600VA, 12VDC 20A UNR
Shipping
UPS-ST12-50-600 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Tycon Systems Inc.
Series:
UPSPro®
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Type:
Standby (No Regulation)
Voltage - Input:
120VAC, 240VAC
Applications:
General Purpose, Industrial Control
Form:
Chassis Mount
Power - Rated:
600W
AC Outlets:
Backup Time - Max Load:
Media Lines Protected:
Voltage - Output:
12V
Input Connector:
Output Connector:
Cord Length:
Approval Agency:
CE, UL
Size / Dimension:
24.016" L x 15.000" W (610.00mm x 381.00mm)
Height:
14.016" (356.00mm)