Nichicon UPS2F3R3MPD1TD
Part No.:
UPS2F3R3MPD1TD
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
UPS2F3R3MPD1TD.pdf
Description:
CAP ALUM 3.3UF 20% 315V RADIAL
Shipping
UPS2F3R3MPD1TD Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UPS
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
3.3 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
315 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
34 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.551" (14.00mm)