ARTESYN / Advanced Energy UMP10T-S2D-S2E-S2E-S2L-S2Q-20-A
Part No.:
UMP10T-S2D-S2E-S2E-S2L-S2Q-20-A
Datasheet:
UMP10T-S2D-S2E-S2E-S2L-S2Q-20-A.pdf
Description:
AC/DC CNVRT 3.3V 5V 12V 24V 972W
Shipping
UMP10T-S2D-S2E-S2E-S2L-S2Q-20-A Specifications
Series:
µMP10 GEN II (1200W)
Number of Outputs:
4
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 350 VDC
Voltage - Output 1:
3.3V
Voltage - Output 2:
5V
Voltage - Output 3:
12V
Voltage - Output 4:
24V
Current - Output 1:
40 A
Current - Output 2:
72 A
Current - Output 3:
20 A
Current - Output 4:
10 A
Power (Watts):
972W
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension:
10.11" L x 5.00" W x 1.57" H (256.9mm x 127.0mm x 40.0mm)