ARTESYN / Advanced Energy UMP10C-S2W-S2W-S2Q-S2Q-S2L-10-A
Part No.:
UMP10C-S2W-S2W-S2Q-S2Q-S2L-10-A
Datasheet:
UMP10C-S2W-S2W-S2Q-S2Q-S2L-10-A.pdf
Description:
AC/DC CNVRTR 48V 2X24V 12V 1200W
Shipping
UMP10C-S2W-S2W-S2Q-S2Q-S2L-10-A Specifications
Series:
µMP10 GEN II (1200W)
Number of Outputs:
4
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 350 VDC
Voltage - Output 1:
48V
Voltage - Output 2:
24V
Voltage - Output 3:
24V
Voltage - Output 4:
12V
Current - Output 1:
10 A
Current - Output 2:
10 A
Current - Output 3:
10 A
Current - Output 4:
20 A
Power (Watts):
1200W
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension:
10.11" L x 5.00" W x 1.57" H (256.9mm x 127.0mm x 40.0mm)