ARTESYN / Advanced Energy UMP10C-S2M-S2M-S2M-S2M-S2Q-70-B
Part No.:
UMP10C-S2M-S2M-S2M-S2M-S2Q-70-B
Datasheet:
UMP10C-S2M-S2M-S2M-S2M-S2Q-70-B.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 14V 24V 1192W
Shipping
UMP10C-S2M-S2M-S2M-S2M-S2Q-70-B Specifications
Series:
µMP10 GEN II (1200W)
Number of Outputs:
2
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 350 VDC
Voltage - Output 1:
14V
Voltage - Output 2:
24V
Current - Output 1:
68 A
Current - Output 2:
10 A
Power (Watts):
1192W
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension:
10.11" L x 5.00" W x 1.57" H (256.9mm x 127.0mm x 40.0mm)